Bir dahaki sefere bir etkinliğe giderken kendinize şunu sorun: “Kiminle ve neden tanışmak istiyorum?” Etkinlik platformları, web sitelerinde veya informatif maillerinde katılımcı listesini gösterir. Bunun gibi bir konuk listesi varsa, bir dakikanızı ayırın ve tarayın. Listede bağlantı kurmayı umduğunuz bir kişi veya şirket mi gördünüz? Harika. Şimdi onlar hakkında biraz daha fazla bilgi edinmeye gayret edin etkinlikte tanıştığınızda bu bilgilerden yola çıkarak doğru iletişim kurmaya çalışın. Dijital kartvizitinizi karşınızdakinin telefonuna dokundurarak, bu kişileri iş ağınıza ekleme fırsatı yakalar ve karşılıklı olarak bilgilerinizi güncel tutabilirsiniz

 

Etkinlikte zamanınızın bir kısmını, olası ortak bağlantılar geliştirecek insanlarla iletişim kurarak geçirmeyi önemsemelisiniz. Başladığınız yeni bir proje hakkında farkındalık yaratmak ister misiniz? Değerli bir mentor olabilecek bir endüstri lideriyle tanışmak ister misiniz? Şirketinizde açık pozisyonlar için potansiyel yeni işe alımlar bulmak ister misiniz? Aklınızda net bir hedef olması, daha etkili bağlantılara kurmanızı sağlayacaktır. Büyük veya küçük bir gruba yaklaşmak göz korkutucu olabilir, ancak doğru yaklaşımla mevcut bir sohbete katılabilir veya başarılı bir şekilde kendi sohbetinizi başlatabilirsiniz.

 

Önceden sektör haberlerini ve trendleri okuyun, böylece sohbeti geliştirmeye ve iki tarafı da ilgilendiren konularda düşüncele paylaşımına hazır olursunuz. Bu, özellikle sektörünüzün dışında bir etkinliğe katılıyorsanız oldukça önemlidir. Bir etkinlikteki ilk bağlantınız, daha fazla insanla tanışmanız için kapınızdır. Dijital kartvizitinizin size sunduğu prestijli tanışma deneyiminin size sağlayacağı avantajları değerlendirin.

 

Bazen, yapmış olduğu atılımları takdir ettiğimiz bir şirketin CEO'su veya kariyerimize etki eden bir kitabın yazarı ile tanışma fırsatı yaratmak için ağ oluşturma etkinliklerine gireriz. Bu kişilerle iletişim kurarken, her şeyden önce bir amacınız olduğundan emin olun. Bazen sohbet sırasında, işlerini sevdiğinizi veya iş yaklaşımlarına hayran olduğunuzu söylemek, sohbetin pozitif yönde seyretmesini garantilemez. Bunun yerine, basit bir teşekkürün dikkat çekme olasılığı daha yüksektir. Bu kişiyle aynı frekansta olmanızı sağlayan şeyin ne olduğunu düşünün ve bunu işinize, projelerinize veya felsefenize bağlayın.

 

Güven veren bir üslupla yaklaşın ve kendinizi bir hayran olarak değil, eşit bir birey olarak tanıtın ve "Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için tasarladığınız pazarlama uygulamalarınız benim için yardımcı oldu." gibi, düşündürücü ve spesifik bir şey söyleyin. Düşünce liderliğine saygı duyduğunuz için bu kişiye hayran olduğunuzu unutmayın. İlgi çekici bir sohbet başlatarak, dijital kartvizitinize yüklediğiniz portföyünüzü paylaşın ve onlara da size hayran olmaları için bir şans verin.

 

İş ağı oluşturma etkinliklerinin en önemli özelliği, etkinlikten işimizi veya kariyerimizi ileriye taşıyacak somut bir değiş tokuşla ayrılmaktır. Esneklik ve güven kombinasyonu, hedeflerinizi çerçevelemek için mükemmel bir yoldur. Ne istediğiniz konusunda kararlı olun, ancak istediğiniz şeyin karşılıklı olarak faydalı olduğu konusunda net olun. Amaç, olabildiğince çok insanla tanışmak değil, değerli bağlantılar kurmaktır. Dijital kartvizitinizdeki nitelikli iş ağınız sayesinde, iş çevrenizden ve tanışıklıklarınızdan maksimum faydayı sağlayabiliyor ve bu ağı güncel tutabiliyor olacaksınız.

 

Bu ayrıcalıktan faydalanmaya hemen başlamak için tıklayın.